Stowarzyszenie Tomaszkowo

Klub Podróżnika - wycieczka
wtorek, 17 maja 2016 00:00

W dniu 14 maja 2016 r. Klub Podróżnika zorganizował pierwszą wycieczkę po Warmii z Panią przewodnik Urszulą Bełza. Pierwszym celem była przepiękna bazylika w Dobrym Mieście. Mało kto wie, że jest znacznie większa i efektowniejsza od katedry w Olsztynie. A to przecież tak blisko. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Termy Warmińskie i Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim. Nie udało się zwiedzić muzeum, gdyż bez uprzedzenia zostały zmienione godziny otwarcia. Zainteresowanie klubowiczów przerosło wszelkie oczekiwania - autokar był pełen. Kilka osób srodze się zawiodło licząc na to że z powodu złej pogody niektórzy zrezygnują. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń i żądni nowych wyzwań turystycznych.

Ula Dobrzańska

ARCHIWUM:

sezon 2015/2016

W naszej III już edycji Klubu Podróżnika odbyło się już 6 spotkań. Rozpoczął je kulturoznawca ks. Krzysztof Niedałtowski (w dn. 22.10.2015 r) tematem: Iran od starożytnej Persji do Irańskiej rewolucji. O swoich podróżach po Kubie w listopadzie opowiadała Pani Monika Drążewska. Ekwador - Indianie Huorani to temat kolejnej pasjonującej opowieści tym razem w grudniu naszym gościem był Tomasz Raczyński.  W styczniu „podróżowaliśmy” z panią Małgorzatą Wiśniewską po Maroku,a w lutym (18.02.2016)  Klub gościł Państwa Dramińskich, pasjonatów nurkowania i fotografii podwodnej, którzy przedstawili w Klubie przepiękne zdjęcia ze swoich podwodnych eskapad. W dn. 17 marca  „wybraliśmy się” do Japonii. O swojej ojczyźnie, o różnicach kulturowych między Japończykami i Europejczykami opowie nam urodzony w Kobe, mieszkający w Polsce 8 lat PAN YOICHI IIDA. Kulinarna niespodzianka była nie tylko smacznie ale także - zgodnie z tradycją japońską – przepiękna. W dniu 14 kwietnia odbyło się ostatnie w 3 edycji spotkanie w Klubie Podróżnika, który poprowadziła Pani przewodnik Urszula Bełza. Tytuł spotkania NASZA WARMIA. Podczas spotkania zaproponowaliśmy wycieczkę po pięknych zakątkach Warmii. Wybór padł na Lidzbark Warmiński. Wyjazd z panią przewodnik w dniu 14 maja 2016 r. ok. godz. 9 powrót ok. godz. 17.


sezon 2014/2015

Tak jak w poprzednim sezonie spotkanie Klubu Podróżnika odbywają się raz w miesiącu od października do kwietnia. zazwyczaj w czwartki w świetlicy w Tomaszkowie.  Pierwsze spotkanie z kolejnym sezonie istnienia Klubu Podróżnika odbyło się w dn. 15 października 2014. O Teneryfie opowiedzieli urodzona tam Paula Garcia Ascanio i Jakub Bartoszewicz. W dniu 6 listopada 2014 spotkaliśmy się z Barceloną Gaudiego na spotkaniu z Anną i Przemysławem Burzyńskimi, a w dniu 4 grudnia 2014 podróż przez Panamę, Gwatemalę i Kostarykę przedstawili Beata Szlezyngier-Jagielska i Tomasz Jagielski, autorzy książki „Podróże z obiektywem – Ameryka Środkowa”. Wspaniałą prezentację o Papui Nowej Gwinei przedstawił w dniu 22 stycznia 2015 r. werbista Ojciec Wiesław Dudar podczas czwartego z w tym sezonie spotkania Klubu Podróżnika. W. Dudar pracował Papui Nowej Gwinei jako misjonarz przez 4 lata. Poznał język neomelanezyjski (mieszanka europejskich), ludzi, ich zwyczaje i kulturę. Dotarł w miejsc niedostępnych dla turystów. Podczas naszego spotkania przedstawił ten egzotyczny kraj z punktu widzenia osoby tam mieszkającej. Opowieść była niezwykle barwna i ilustrowana wieloma zdjęciami i anegdotami. Tradycyjnie przygotowany został według przepisu naszego gościa egzotyczny poczęstunek. Choć nie było specjalnej reklamy tego spotkania zabrakło miejsc w naszej wiejskiej świetlicy. Za mały okazał się parking i pobliska ulica, by pomieścić pojazdy przybyłych gości. O. Wiesław Dudar jest od 5 lat Dyrektorem Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie i podczas spotkania zaprosił do odwiedzenia istniejącego od 50 lat najstarszego kościelnego Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie, w którym można zobaczyć egzotyczne zwierzęta i setki przedmiotów przywiezionych przez misjonarzy z całego świata. Kolejne piąte spotkanie “Sushi, karaoke i kimona – zamieszkaj w Tokio” odbyło się w dn. 26 lutego 2015 r.w świetlicy w Tomaszkowie. O swoim kilkumiesięcznym pobycie w Japonii – głównie w  Tokio i okolicach opowiedzieli Iwona i Michał Schubert. Te kilka miesięcy pozwoliło spojrzeć na Japonię jakiej nie pozna turysta spędzający tu kilka czy kilkanaście dni. Przedstawienie niezwykłej kultury, zwyczajów wywołało olbrzymie zainteresowanie. Świetlica w Tomaszkowie po raz kolejny z najwyższym z trudem pomieściła zainteresowanych. Powodzeniem cieszyły się bardzo smaczne japońskie potrawy. Z kolei VI spotkanie “Śladem szeptu amazońskiego potoku” odbyło 19 marca 2015 r. O swojej fascynacji Ameryką Południową, a szczególnie dorzeczem Amazonii opowiadał znany podróżnik Stefan Czerniecki. Pan Stefan to dziennikarz-fotoreporter, autor wielu książek i twórca programu "Za siódmą górą" w TV Republika. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową naszego Gościa www.czerniecki.net. W piątek 17 kwietnia 2015 r. w świetlicy Tomaszkowie odbyło się ostatnie spotkanie II edycji KLUBU PODRÓŻNIKA. Była to podróż nie tylko w przestrzeni ale przede wszystkim w czasie – bowiem temat spotkania to "Podróżowanie w czasach PRL-u". O swej podróży opowiedziała założycielka klubu Urszula Dobrzańska oraz jego sympatycy Teresa i Zbigniew Sugajscy. Dodatkowe smaczki tego spotkania to nie tylko slajdy wyświetlane pożyczonym (nb od księdza Piotra Srogi) rzutnikiem na oryginalny ekran tzw. „perełkowy” ale również akcesoria turystyczne z tamtych czasów  specjalnie przywiezione przez klubowiczów : między innymi materac dmuchany, stare aparaty fotograficzne, kochery, niezbędniki itp. Na zewnątrz świetlicy blask odrestaurowanej Syrenki zwabił uczestników spotkania. Sesja zdjęciowa przerwana została padającym deszczem. Pogoda nie dopisała ale i tak nie obyło się bez pieczenia kiełbasek przy ognisku, na stole zaś królował bigos, ogórki kiszone, pasztet i swojski chleb. Hitem była oranżada pita ze szklanek. A dzięki pomysłowości klubowiczów nie zabrakło bloku czekoladowego, murzynka i wafelków. Można było zobaczyc również konserwę turystyczną i paprykarz szczeciński ale to były tylko ozdobniki przy tej obfitości potraw. Muzyczna oprawę tego wyjątkowego spotkania zapewnił Mirosław Wawryk, który w listopadzie 2013 r. był pierwszym prelegentem Klubu Podróżnika. Przyniósł płyty winylowe i gramofon, którymi cudownie dopełnił to ostatnie spotkanie II edycji Klubu Podróżnika. Również oprawa graficzna tego spotkania, jak zwykle przygotowywana przez Ewelinę Sugajską była nie tylko historyczna (odtworzone hasła z czasów PRL-u) ale bardzo dowcipna.

W drugim sezonie 2014-2015 odbyło się 7 spotkań. Naszym spotkaniom zwyczajowo towarzyszy pokaz filmów i zdjęć z podróży oraz poczęstunek złożony z egzotycznych potraw i napojów. Niesamowite często mrożące krew w żyłach opowiadania podróżników wywołują żywe reakcje uczestników i liczne dyskusje. Tomaszkowo i Klub Podróżnika staje się "oknem na świat" - trafia do słuchaczy, pobudza wyobraźnię i mobilizuje do podróży i zwiedzania. Mieliśmy z ub. roku m.in. relacje z pielgrzymki do Santiago de Compostella, z rajdu motocyklowego po Sri Lance, poznawaliśmy przyrodę Islandii, żeglowaliśmy po Karaibach, wędrowaliśmy po Peru, słuchaliśmy opowieści o podróży po pięknych lecz szokujących Indiach i po Amazonii. Wspominaliśmy jak wyglądały podróże w czasie PRL-u Każde spotkanie to kolejna opowieść i zadziwiające spotkanie z inną kulturą, zwyczajami, z inną kuchnią. To relacja z przeżyć, które stały się udziałem naszych gości. Zapraszamy i zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach Klubu Podróżnika.

Na zakończenie spotkania wszczyscy obecni usłyszeli zapewnienie, że  organizatorki : Ula Dobrzańska (Stowarzyszenie Tomaszkowo) i  Ewelina Sugajska(Gminny Ośrodek Kultury w Sawigudzie) myślą już o kolejnej III już edycji spotkań, które rozpoczną się tradycyjnie w październiku. Do zobaczenia!

sezon 2013/2014

Tomaszkowo to niezwykłe miejsce. Tu aktywnie działa i koncertuje nasz chór Konsonans. Odbywają się organizowane przez nasze stowarzyszenie coroczne Regaty o Błękitna Wstęgę Jeziora Wulpińskiego, warsztaty i konkurs fotograficzny, Bal Sąsiada, koncerty oraz aukcje na rzecz dzieci z naszej gminy. Ula Dobrzańska organizująca od kilku lat warsztaty i wystawę fotograficzne wpadła na pomysł powołania do życia Klubu Podróżnika. W dniu 21 listopada 2013 r. odbyło się pierwsze spotkanie pod tytułem "Kolory Indii", które prowadził znany wszystkim lekarz, podróżnik, żeglarz i fotoamator Mirosław Wawryk. Zainteresowanie sprawiło, że już w dniu 12 grudnia 2014 mieliśmy okazję spotkać się z Małgosią Olejnik podczas spotkania pod tytułem "Zrozumieć Peru" połączonego z inspirowaną klimatami Ameryki Południowej wystawą malarstwa Agnieszki Przełomiec. „Magiczna Islandia” to był temat trzeciego spotkania w Klubie Podróżnika, które odbyło się w dniu 23 stycznia 2014 r. tradycyjnie w świetlicy w Tomaszkowie. Mimo przeraźliwego mrozu (- 23 C) frekwencja dopisała. Wśród obecnych osób można było zauważyć fanów podróżniczych spotkań, którzy byli obecni również na 2 poprzednich. Tym razem Ewelina Sugajska i Mariusz Błaszczak - dwójka młodych podróżników i pasjonatów fotografii  zauroczyła słuchaczy relacją z dziewiczej Islandii. Spotkanie miało bardzo ciekawą oprawę plastyczną  – na ścianach wisiały prace dzieci ze świetlicy w Gryźlinach (z którymi p. Ewelina prowadzi zajęcia plastyczne), a przedstawiały trolle, elfy i inne fantastyczne stwory zamieszkujące tę tajemniczą wyspę. Nasz proboszcz ks Piotr Sroga był gościem czwartego spotkania w dniu 27.02.2014 r,  "Camino de Santiago 800 kilometrów z plecakiem" to niezwykła opowieść o jego pielgrzymce szklakiem świętego Jakuba do Santiago de Compostella. W dniu 20 marca 2014 r. w zupełnie inny klimat wprowadził nas podczas spotkania zatytułowanego "Karaiby pod żaglami - Wyspy Nawietrzne" znany żeglarz  p. Paweł Sowiński, a w dniu 10 kwietnia 2014 o ekstrelanych wyczynach opowiedział Piotr Pętlak. Tytuł spotkania "Przygoda motocyklowa - Cejlon zielona wyspa prawdziwych ludzi"  mówi sam za siebie: - nie było lekko.

Nasze dotychczasowe spotkania wzbudziły bardzo duże zainteresowanie. Prelegenci przedstawiają ciekawe miejsca, interesujących ludzi i różne sposoby podróżowania, prezentują znakomite zdjęcia i filmy z podróży, chętnie służą radą. KLUB PODRÓŻNIKA inspiruje i zachęca do podróży i turystyki.

 

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.28 MB
Application afterInitialise: 0.094 seconds, 1.35 MB
Application afterRoute: 0.106 seconds, 1.53 MB
Application afterDispatch: 0.176 seconds, 2.08 MB
Application afterRender: 0.180 seconds, 2.14 MB

Zużycie pamięci

2275976

Zapytań do bazy danych: 13

 1. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = '9g1kll8nqal1dope0b9kq1alp1'
 2. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1574130455' )
 3. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = '9g1kll8nqal1dope0b9kq1alp1'
 4. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '9g1kll8nqal1dope0b9kq1alp1','1574132255','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 4)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 47
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2019-11-19 02:57:35' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2019-11-19 02:57:35' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 10. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='47'
 11. SELECT id
    FROM jos_components
    WHERE `option`='com_phocagallery'
    AND parent = 0
    LIMIT 0, 1
 12. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE id = '34'
 13. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2019-11-19 02:57:35' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2019-11-19 02:57:35' )
    ORDER BY a.ordering

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak